DOLAR

31,3435$% 0.34

EURO

33,9554% 0.25

STERLİN

39,6515£% 0.24

GRAM ALTIN

2.069,67%0,83

ÇEYREK ALTIN

3.489,00%0,71

BİTCOİN

1958361฿%0.19895

a
  • Ya Haber
  • Güncel
  • BM Ceza Özel Raportörü’nden, İngiltere’ye Julian Assange Uyarısı

BM Ceza Özel Raportörü’nden, İngiltere’ye Julian Assange Uyarısı

Birleşmiş Milletler (BM) İşkence, İnsanlık Dışı ve Aşağılayıcı Muamele ve Ceza Özel Raportörü Edwards, İngiltere’yi WikiLeaks internet sitesi kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade kararını gözden geçirmeye çağırdı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; BM İşkence, İnsanlık Dışı ve Aşağılayıcı Muamele ve Ceza Özel Raportörü Alice Jill Edwards, WikiLeaks internet sitesi kurucusu Julian Assange’ın ABD’ye iade edilmesi halinde kötü muameleye ve işkenceye maruz kalma riski bulunduğunu belirterek, İngiltere hükümetini iade kararını gözden geçirmeye çağırdı.

Edwards, Assange’ın 20-21 Şubat’ta İngiltere’de görülecek ABD’ye sınır dışı edilme davasıyla ilgili Cenevre’de açıklamalarda bulundu.

İngiliz makamlarını Assange’ı ABD’ye iade etmemeye çağıran Edwards, iade edilmesi durumunda işkenceye veya diğer kötü muamele veya cezalandırmaya varan muameleye maruz kalma riskiyle karşı karşıya kalacağının altını çizerek şunları söyledi:

“Assange, uzun süredir devam eden ve tekrarlayan depresif bozuklukla mücadele ediyor. İntihar etmeye meyilli olduğu değerlendiriliyor. ABD’nin yazışmalarını WikiLeaks aracılığıyla yasa dışı olarak yayımladığı gerekçesiyle 1917 tarihli Casusluk Yasasını ihlal olmak üzere çok sayıda suçlamayla karşı karşıya. İade edilmesi durumunda duruşmayı beklerken uzun süreli izolasyona ve tutukluluğa maruz kalacak. Suçlu bulunursa 175 yıla kadar hapse çarptırılabilecek.”

Edwards, mental durumuna rağmen uzun sürecek hücre cezasına çarptırılmasının ve sonucunda orantısız bir ceza alma riskinin İngiltere’nin insan haklarına ilişkin uluslararası yükümlülüklerine uygun davranıp davranmadığı sorularını gündeme getireceğinin de altını çizdi.

ABD’nin insani muameleye ilişkin verdiği güvencelerin de Assange’ı korumak için yeterli bir garanti olmadığına dikkati çeken Edwards, “Yasal olarak bağlayıcılıkları yok, kapsamları sınırlı ve korunması amaçlanan kişiler bunların ihlali karşısında geri dönüş hakkı yok.” dedi.

İngiltere hükümetini Assange’ın iadesiyle ilgili kararını gözden geçirmeye çağıran Edwards, Assange’ın akıl ve beden sağlığının korunması gerektiğini söyledi.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP