DOLAR

31,3567$% 0.39

EURO

33,9172% 0.13

STERLİN

39,5717£% 0.04

GRAM ALTIN

2.069,15%0,81

ÇEYREK ALTIN

3.495,00%0,97

BİTCOİN

1939001฿%-1.29562

a
  • Ya Haber
  • Güncel
  • Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili, Rusya’yı Karadeniz’de Gerginlik Yaratmakla Suçladı

Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili, Rusya’yı Karadeniz’de Gerginlik Yaratmakla Suçladı

Gürcistan Cumhurbaşkanı Zurabişvili, Rusya’yı, Karadeniz’de gerginlik yaratma girişiminde bulunmakla suçladı. Zurabişvili, Parlamento’daki yıllık konuşmasında; ‘İşgal hattında halk sürekli korkutulmaya devam ediyor.’ dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili, Parlamento’da yaptığı yıllık konuşmasında, ülkesinin güvenlik konularını değerlendirdi.

Zurabişvili, Rusya’nın, Gürcistan’ın Abhazya ve Samaçablo (Güney Osetya) bölgelerini bugüne kadar işgal altına tuttuğunu söyledi.

Söz konusu bölgelerde veya işgal hattına yakın yerleşim yerlerinde yaşayan kişilerin haklarının ihlal edildiğini kaydeden Zurabişvili, “İşgal hattında halk sürekli korkutulmaya, taciz edilmeye, kaçırılmaya ve öldürülmeye devam ediyor.” dedi.

Rusya’nın, Ukrayna’daki savaş nedeniyle Abhazya bölgesinde, Karadeniz kıyısında Rus donanması için kalıcı yeni üs kurma kararını eleştiren Zurabişvili, bu ülkeyi Karadeniz’de gerginlik yaratma girişiminde bulunmakla suçlayarak, şunları kaydetti:

“Rusya’nın, Oçamçire Limanı’nı askeri üsse dönüştürme planı, çatışmayı Karadeniz’e, kara sularımıza kaydırmaya ve dolayısıyla Karadeniz’in stratejik perspektifine tehdit oluşturmaya hizmet ediyor.”

Rusya’yı ayrıca ülkesine karşı yeni hibrit savaş dalgası başlatmakla suçlayan Zurabişvili, “Bütün bunların amacı kavgaları, çatışmaları kışkırtmak ve toplumda istikrarsızlaşma tehdidi yaratmaktır.” şeklinde konuştu.

Gürcistan’ın Avrupa Birliği (AB) ile entegrasyonu sürecinin devam ettiğini dile getiren Zurabişvili, ülkesine Aralık 2023’te AB’ye aday ülke statüsü verilmesini büyük bir başarı olarak niteledi.

Ülkenin AB ile entegrasyonu süreci kapsamında çeşitli reformların uygulanması gerektiğini belirten Zurabişvili, hükümeti ve muhalefeti demokratik ilkelere uymaya ve yapıcı politika yürütmeye davet etti.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP