DOLAR

32,4061$% 0.14

EURO

34,5663% 0.39

STERLİN

40,4553£% 0.4

GRAM ALTIN

2.456,58%0,75

ÇEYREK ALTIN

4.153,00%-7,18

BİTCOİN

฿%

a
ad826x90
ad826x90
  • Ya Haber
  • Kıbrıs
  • İrlanda Başbakanı Varadkar’dan İrlanda Asıllı Biden’a Gazze Sitemi! Konuşması Gündem Oldu…

İrlanda Başbakanı Varadkar’dan İrlanda Asıllı Biden’a Gazze Sitemi! Konuşması Gündem Oldu…

ad826x90

İrlanda Başbakanı Varadkar, Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikte yaptığı konuşmasında Biden’a, yönelik Gazze sitemi dünya basınında gündem oldu. Varadkar, Biden’ın bir İrlandalı olarak Gazze’deki dramın son bulmasına öncülük etmesini söyledi.

İrlanda Başbakanı Leo Varadkar, ABD Başkanı Joe Biden’ın Beyaz Saray’da Aziz Patrick Günü için düzenlediği davette yaptığı konuşmayla büyük ilgi çekti. Varadkar’ın Gazze’deki olayları İrlanda tarihine benzeten ve Filistin halkıyla empati kurulmasının önemine vurgu yapan konuşması geniş bir yankı uyandırdı. Varadkar, Gazze halkının yaşadığı acıların tarihsel olarak İrlandalıların deneyimleriyle paralellik gösterdiğini belirterek, bu durumun İrlandalıları Filistin halkıyla anavatan bağı kurmaya teşvik ettiğini ifade etti. 

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Gazze’deki insanlık dramını, ülkesinin sömürgeleştirildiği dönemde yaşananlara benzeten Varadkar, “Kendi tarihimizi onların gözlerinde görebiliyoruz.” ifadesiyle ABD Başkanı’na sitemde bulundu.

Varadkar, “Dünyayı dolaştığımda liderler bana sık sık ‘İrlandalıların, Filistin halkına karşı neden bu kadar empati duyduğunu’ soruyor. Cevabı basit, onların gözlerinde kendi tarihimizi görüyoruz. Yerlerinden edilmesi, mülklerinin ellerinden alınması, ulusal kimlikliklerinin kabul edilmemesi, zorunlu göç, ayrımcılık ve açlığın hikayesi…” ifadelerini kullandı.

ad826x90

İrlanda’nın, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına Avrupa’da en çok karşı çıkan ülkelerden biri olduğunun altını çizen Varadkar, İrlandalıların, Gazze’de yaşanan felaketten derin endişe duyduğunu belirtti.

Biden’a, bir İrlandalı olarak demokrasinin gerekliliklerini yerine getirmesi ve Gazze’deki dramın son bulmasına öncülük etmesi çağrısında bulunan Varadkar, “Gazze halkı, acil gıdaya, ilaca, barınağa ve özellikle de bombardımanın durmasına ihtiyaç duyuyor.” diye konuştu.

Varadkar, konuşmasında kalıcı ateşkes, insani yardım ve iki devletli çözüm çağrılarını yineledi. Biden’a, Irak’ta savaşan oğlunu ve ABD’nin demokrasi için Ukrayna’ya verdiği desteği hatırlatan Varadkar, ABD’nin Orta Doğu’ya barış getirebilecek güce sahip olduğunu vurguladı.

ABD’nin Kuzey İrlanda barış sürecindeki rolüne atıfta bulunan Varadkar, Biden’a hitaben “Hem İsrail’in hem de Filistin’in yanında olmanın mümkün olduğuna inanıyorum.” dedi.

Varadkar başta olmak üzere İrlanda, 7 Ekim 2023’ten bu yana Gazze’ye gösterdiği destekle ön plana çıkıyor.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP