DOLAR

32,6007$% 0.38

EURO

34,8018% 0.18

STERLİN

40,6609£% 0.15

GRAM ALTIN

2.495,83%0,47

ÇEYREK ALTIN

4.255,00%-0,18

BİTCOİN

฿%

a
ad826x90
ad826x90

Londra’da On Binler Gazze’de Ateşkes Çağrısı Yaptı

ad826x90

İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce kişi, ABD’nin Londra Büyükelçiliği’ne doğru yürüyüşe geçerek, Gazze’de acil ateşkes çağrısında bulundu.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Filistin Dayanışma Kampanyası, Savaşı Durdur Koalisyonu ve El Aksa’nın Dostları gibi sivil toplum örgütlerinin çağrısıyla toplanan on binlerce kişi, polisin aldığı yoğun güvenlik önlemleri altında yerel saatle 12.30’da yürüyüşe geçti.

“Şimdi ateşkes”, “Nehirden denize Filistin özgür olacak” ve “Özgür Filistin” sloganları atan eylemciler, Başbakan Rishi Sunak’ın “Gazze eylemlerinin marjinal grupların eline geçtiği” yönündeki açıklamalarına da tepki gösterdi.

Eylem için Manchester’dan gelen Chris Roberts, kamuoyunun yürüyüşleri desteklediğini belirtti.

ad826x90

Roberts, yürüyüşleri “Nefret yürüyüşü” olarak niteleyen eski İçişleri Bakanı Suella Braverman’ın görevden ayrılmasında da halkın baskısının etkili olduğunu söyledi. Halkın devam eden baskısının hükümetin pozisyonunu küçük de olsa değiştirdiğini vurgulayan Roberts, “Protestolar olmasaydı bir adım bile değişmezdi.” dedi.

Bu Yürüyüş Bir Nefret Yürüyüşü Değil

Soy ismini vermek istemeyen Fay isimli eylemci ise ateşkes ve iki devletli çözüm sağlanana kadar yürüyüşlerin sürmesi gerektiğini savundu.

İngiliz hükümetinin Filistinlilerin haklarını görmezden gelmesinin şok edici olduğunu kaydeden Fay, Başbakan Rishi Sunak’ın “Filistin’e destek eylemlerinin marjinal grupların eline geçtiği” iddiasını reddetti.

Fay, “Burada kimse militan değil. Eylemcilerin antisemitik olduğunu söylüyor. Ben antisemitik değilim. Holokost’u kabul ediyorum. Bu yürüyüş bir nefret yürüyüşü değil. Burada Yahudiler var. Bütün mesele, Filistin halkının uğradığı İsrail baskısı.” ifadesini kullandı.

Eylemci Tony Thonecren de birçok yürüyüşe katıldığının altını çizerek, “Yürüyüşler daha da güçlü hale geliyor. Hükümet ve muhalefet partileri yürüyüşleri engellemek için gürültü koparıyorlar. Bunu yapıyorlar çünkü yürüyüşler çok anlamlı hale geliyor.” dedi.

Thonecren, İngiltere yönetiminin, görüş ayrılıklarını her zaman yok etmek istediğini kaydederek, “Eski İçişleri Bakanı bu yürüyüşlerin nefret yürüyüşü olduğunu söyledi. Benim burada gördüğüm ise bu yürüyüşler sevgi, dayanışma ve insanlıktan doğdu.” diye konuştu.

ad826x90
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

HIZLI YORUM YAP